Jsme oficiální studijní skupina FPMT – Nadace pro zachování mahájánové tradice, organizace založené Lámou Ješe a Lámou Zopou Rinpočhem.
Jméno naší skupiny “Longdol Lama – studijní skupina tibetského buddhismu” nám oficiálně přidělil Láma Zopa při založení skupiny v roce 2018 na počest významného tibetského lámy:
ཀློང་རྡོལ་བླ་མ་ངག་དབང་བློ་བཟང།
Londolský láma Ngawang Losang
byl významným tibetským učencem a praktikujícím školy Gelug. Žil v 18. století a pocházel z provincie Kham a spojován je především s oblastí Lithang. Známý je především zájmem o teorii poznání (žánr, který založil indický učenec Dignága a jeho žák Dharmakirti) a svou encyklopedií technických termínů všech věd v Tibetu tradičně studovaných.
Když mu bylo dvanáct let, obdržel mnišské svěcení novice od velkého lámy kláštera Sera, Purčoka Ngawang Džampy. V místním klášteře Čamdo Džampa Ling se učil rituálům a různým textům a modlitbám zpaměti. Jeho učitel, láma Gendun Tašhi, ho rozpoznal jako převělení svého vlastního učitele, Njakri Losang Čodraga. Brzy na to byl poslán do Lhasy, aby v klášteře Sera pokračoval ve svých studiích. Studoval tak usilovně a tak se stranil ostatních mnichů, že si vysloužil přezdívku „bláznivý mnich z Lhopy“. Jeho hlavní denní praxí byly chvály 21 Tárám a ve snu se mu pak sama Tára zjevila, aby mu předala instrukce, které mu pak významně pomohly v meditaci.
Ve svých třiceti letech přijal plné mnišské svěcení a jeho učitel mu také udělil mnohá zasvěcení, zplnomocnění a učení sútry i tantry, jako například lam rim, čöd a jiné.
Ve svých třiceti letech se vydal na pouť a obdržel audienci u Šestého pančenlámy, od kterého později také obdržel učeni, zasvěcení a transmise textů. Od Sedmého dalajlámy Kelsanga Gjatso obdržel transmisi Velkého lamrimu Lámy Tsong Khapy a komentáře k Madjamace (filosofické Škole střední cesty). V té době také získal titul v té oblasti ekvivalentní titulu geše. Stal se slovutným učencem, především znalcem tantry, měl celou řadu významných studentů, ale většinu života strávil v meditačním ústraní. Přízvislo londolský láma získal podle oblasti Londol, kde meditoval na lam rim. Existují dva svazky jeho sebraných spisů. Po smrti nebyl pohřben, ale jeho tělo bylo nabídnuto supům tradičním rituálem. Kosti však byly spáleny a v klášteře Rinčen Ling byla postavena stúpa obsahující jeho relikvie.